Weekly News – Term 1 | Week 6

Fair 2016

Dear Parents and Caregivers,

It was lovely to see so many of you at the fair last week.  We had a great turnout and fantastic weather. There was a wonderful buzz of community and connectedness as we all came together and the enjoyment of working together for a common cause was very evident. While we are still waiting for the final tally it is safe to say the day was a success with just over $30,000 raised.  A big thank you to our generous sponsors and supporters, your generosity helped to make the day so wonderful:

Abbott Steel
Adams Flags
AKB Conference and Events Planning
Sean Aldrich and Naomi Ingram
Carolyn Armstrong – Sub 24
Shanae Barton
Kyleen and Craig Brook
Brooker Travel
Cadburys
John Carmody
Kylie Cashmore – Gift Saint
Christmas Place
Aaron Conner and Susan Graham
Clive Copeman
Craigs Investment Partners
Liz and Alan Dippie
Robert and Rachael Dingle
Ken and Julie Dykes
Eeny Meeny
Kezia Field
Fluid Espresso
Fishers Meats
Chieri Fukushima
G Force Paragliding
Chris George
Gilder Family
Jane Girvan
Tania Grave – Configure Express
Amanda Haggie
Neville and Julie Hall
Michael and Stephanie Hall
Blair and Robyn Harcus
Hawkins Construction
Annette Heffernan
Matthew Holdridge
Dean Horo
Richard and Sally Hoskin
Kerstin Keogh and Matt Taylor
Mark and Tracy Lamb
Hoani Langsbury and Roseanne Price-Langsbury
Penny and Mark Laughton
Leap
Leckies Butchery
Little India
Lloyd Family
Loan Market
Rebecca Lucas-Timpany
Tamara Mason
Ritchie McCorkindale and Ingrid Keating
Peter McIntyre
Sarah McLauchlan – The Hamper Spot
Stuart McLauchlan
Kees Meeuws
Megazone
Milburn and Neil Optometrists
Andrew Miller
MintSix
Mitre 10 Mega
Moana Pool
Deb Morshuis
Mulford Holdings
Ruth Napper
Nichols
No 7 Balmac
Nicky O’Brien
Ben O’Malley
Office Max
Ranfurly Contracting
Rapunzel’s Hair Design
Resene
Robertsons Meats
Blair and Sally Robertson
Julie and Shane Robertson
Sassypants
Share NZ
Donna Smith
St Clair Golf Club
St Kilda Veterinary Centre
Jillian Stirling
Southern Honda
Hale T-Pole and Waisake Naholo
Tudor Clothing Co
Wanaka Auto Electrical
Wright Family
Young Family

Congratulations to Meg Anderson who has been chosen as the 2016 Perth Exchange Student.  Meg will spend Term 2 at St Hilda’s School in Perth and her host sister will join us here in Term 3.

Our annual group of students from Ichikawa Gakuen High School arrive on Sunday morning.  We have 11 students attending this year and Kirstyn Mawdsley has organised a diverse programme filled with both education and tourism.  Thank you to families who have agreed to host these girls for the duration of their time here, the chance for the students to experience kiwi family life is a critical factor in the success and richness of our relationship with Ichikawa Gakuen.

A reminder of our upcoming parent seminar on building resiliency, time management and independence skills.  This is facilitated by Belinda Colling and is open to all parents.  The seminar is at 5.00pm on Thursday 24 March and will be held in Whitby. Please RSVP to admin@shcs.school.nz by Tuesday 22 March if you would like to attend.

Good luck to students involved in the Russell McVeagh Debating, the Head of the Harbour Rowing Regatta and the Otago Secondary Schools’ Athletics Championships taking place this weekend.  A programme for the Athletics event can be found here.


Student Achievement

The St Hilda’s rowing squad headed north to Ashburton last weekend and raced at the Canterbury Secondary Schools’ Championships.  There was stiff competition from the Marlborough, Canterbury and Otago regions which gave the girls some good hard racing before the South Island Championships in two weeks time.  Eleven crews made the finals including:

GOLD
GU18 LW double Lili Sabonadiere, Claudia Maker

SILVER
GU17 quad Imogen Corbett, Gabby Hunter, Brie Shea, Claudia Maker cox Mia Knott

BRONZE
GU18 single Georgia Clarke
GU15 double Emma Burnside, Helen Knott

4th
GU17 eight Imogen Corbett, Holly Armstrong, Gabby Hunter, Brie Shea, Josie Cook, Kate Edwards, Molly Butt, Georgia Hay cox Mia Knott

5th
GU17 single Josie Cook
GU18 novice double Ruby Grave, Sophie Armstrong
GU17 quad Lili Sabonadiere, Josie Cook, Kate Edwards, Georgia Hay cox Anna Frame
GU15 four Helen Knott, Emma Burnside, Ruby Grave, Tamara Mason cox Emily Lynch-Sutherland

Phoebe Aburn, Sophie Sinclair and Emily Hurdle competed in the South Island Secondary Schools’ Triathlon and Duathlon Championships on Sunday in Oamaru and placed 1st in the Intermediate Girls Section.

Olivia and Emma Andrew recently competed at the New Zealand Junior Lifesaving Nationals at Mount Maunganui.  Olivia placed 4th in the U13 Run, Swim, Run, 4th in the U13 Surf Race, 6th in the U13 Diamond and 5th in the U14 Team Grand Cameron.  Emma reached the finals in U12 Run, Swim, Run and Surf Race and placed 11th in the U12 Team Board Relay.

The 1st XI Cricket Team are through to the Regional Final of the NZCT Competition.

Last year Maddie Guthrie and Lillian Gibbs were selected as members of the New Zealand Secondary Students’ Choir 2015-2016. Maddie and Lillian will be participating in a two week tour to Canada and will perform at the International Choral Festival in July.


From the Sports Department

There will be basketball trials for the St Hilda’s A and B Development teams on Wednesday 23 March from 5.00 – 6.30pm in the school gym.  An email has been sent to students with a link to an online sign up form.  Girls must sign up for these trials by 5.00pm Tuesday 22 March.  PLEASE NOTE:  It is extremely important that if they have a summer sports commitment, their first priority is to that sport.  They will need to let the Basketball Sports Liaison (Nicole Ruske) know that they won’t be able to attend the trial.

Referee Development:
If your daughter is keen to be developed as a referee, please make sure she signs up online too.  There will be opportunities to be paid for this service.

Netball trials are coming up.  More information can be found here.

Sport Liaisons were announced in student assembly this week.  They are:

Aerobics – Grace Wallace Multisport/Tri – Anna Lindsay
Athletics – Caitlyn George Netball – Meisha Cochrane
Badminton – Adithi Alexander Rowing – Kate Edwards
Basketball – Nicole Ruske Rugby and Rugby 7s- Ali Adams
Cricket – Bella James Snowsports – Tink Brinsley-Turner
Curling – Jamie MacKenzie Squash – Ella McDonald
Equestrian – Emily Lynch-Sutherland Swimming – Olivia Gold
Football – Holly White Tennis – Kiriana Hunter
Futsal – Beth Fitchett Touch – Paige Thomson
Golf – Annabel Evans Volleyball – Libby van Harselaar
Harriers/Cross Country – Suzie White Waterpolo – Libby van Harselaar
Hockey – Isla Huffadine Waterskiing – Anna Power
Ice Hockey – Laney Keenan

News from Tolcarne

I cannot believe that it is half way through the first term of the year!

The Year 9’s and I are really beginning to find our feet and are settling into the rhythm of Tolcarne life.  The pool has been put to some very good use with the unusually glorious weather that we have had in Dunedin, although the hot nights have proved challenging for the girls to get to sleep! We are definitely looking forward to some cooler nights as the beautiful autumnal shades begin to appear around the hostel.

The Flower Family dinners seem to be a great success with increasing levels of chatter each week as the the girls get to know each other and feel more comfortable with different year groups.

The PE trip to the Abel Tasman for the senior years was reported to be fantastic. With tales of tents, hiking, and lots of laughter.

The Year 13’s who are over in the Apartments have just been offered the challenge of cooking three courses using items from a Mystery Box…. The results are yet to be experienced but Robyn, a surprise judge and I are excited to see what they produce!