Weekly News – Term 3 | Week 1

Jemma Harbrow’s entry for the Block NZ Art Challenge. Details on how to vote can be found below.

Dear Parents and Caregivers,

Welcome to term three, hopefully our girls had an enjoyable and relaxing holiday and enjoyed that snow day!  We held a successful Open Evening last night and we must give credit to the girls who did a wonderful job in classrooms and around the school as tour guides.  We have had positive feedback from prospective parents on how friendly the girls were.

Next week is Spirit Week.  This is an initiative from the prefect group aimed at  increasing the sense of house pride and spirit around the school so a number of activities are going to revolve around our house groups, for example Monday’s chapel will be organised around house groups instead of whanaungatanga groups, house captains will be taking activities with their houses, Tuesday is dress in house colours mufti  to tie in with the swimming sports, and the prefects will be organising games on Wednesday.

The annual swimming sports will be held on Tuesday 1st August as mentioned above .  The cheerleading competition will take place at school before we walk around to Moana Pool, in time for a 1.00pm start.

Next week dances are being held for students in Years 7 – 11, with Years 7 & 8 on Wednesday night, Years 9 & 10 on Thursday night and Year 11 on Friday night.  For Year 11 students this is the first time they get to invite a partner and it gives the students a glimpse of the expectations and standards of the  Year 12 & 13 formal .

Upcoming Events

Course Planning Evening in the ChapelTuesday 1 August

6:00 – 7:00pm for Year 9 and 10 families
7:05 – 7:30pm Guest Speaker for all

7:35 pm – 8:30pm for Year 11 and 12 families

The evening has been split into two separate timings to ensure the needs of each year level can be better meet with short seminars on understanding NCEA, the process of subject selection and tools to assist you and your daughter in identifying where their skills and abilities lie. This is a very useful evening for all students and parents and w would encourage you all to come and be part of the evening.

This year’s guest speaker is Old Girl, Lisa Plato. You can read more about Lisa’s profile here. Lisa will share some of her personal experiences from her career journey, including messages around career resiliency, flexibility – staying open to opportunity and change and developing those soft skills employers are looking for in their employees.


Tolcarne News

Sara Richardson, Dunedin Dietitian and Sports Nutritionist

Term 3 started with a seminar presented by Sara Richardson, a Dunedin based Dietitian and Sports Nutritionist. The juniors and seniors all attended a workshop and Sara wanted the girls to take home seven key messages:

  1. Always having breakfast and that it includes carbohydrate, protein and at least one fruit or vegetable.
  2. Eat regularly – every 2-3 hours.
  3. Eat from a wide variety of food groups and especially plenty of vegetables and fruit, good quality carbohydrates, lean protein, and healthy fats.
  4. Stay hydrated but sipping from a water bottle throughout the day.
    Practice moderation, including moderation itself.
  5. Be organised and plan ahead – if it is meant to be, it is up to me.
  6. Be kind to yourselves, get adequate rest, and exercise regularly.

This weekend Katherine Inder is starting the scrap booking club on Sunday and a few girls
are heading to experience a Tai Chi class with Natalie down at the Chinese Gardens.

Student Achievement

The rugby team competed in the South Island Secondary Schools’ tournament in Oamaru over the holidays.  The girls played some fantastic rugby, finishing 5th overall.  Lily Davies, Eden Carson and Amelia Andrews were named in the Tournament Team and Holly Wright was named MVP.

The Year 9A netball team placed 2nd in the South Island Secondary Schools’ Junior Netball tournament which took place in the first week of the holidays.  The Year 10A team placed a very commendable 5th equal after snow forced their 4th/5th play off game to be abandoned.  Annie Timu was named in the Year 10 tournament team and Grace Southby, Ria Dennison and Brooke McAlway were named in the Year 9 tournament team.

Annie Timu has also been selected for the New Zealand U16 touch team.

The following students have been selected for Otago Football Representative teams:

U12
Hannah Langsbury
Bella Gilmour

U14
Summer Cooper
Emma Andrew
Grace Cotter
Anna McIntyre

U17
Emma Black
Kate Higham

Libby van Harselaar played for the New Zealand Born 2000 waterpolo team over the holidays at the U20 Sydney Youth Waterpolo Festival.

Nicole Ruske has been named in the New Zealand Premier basketball team to take on the University of California women’s team at the North Shore Events Centre in August.

During the holidays Dayna Gallagher completed a recruits course and is now a fully qualified firefighter.

Jenna Prendergast and Stella Rathbone have both been selected for the Year 8 Dunedin Netball Centre representative team.

Issie Robertson has been accepted for the Junior Academy of the New York Academy of Science.  Each year, students aged 13–18 are invited to join The Junior Academy. Issie will gain lifelong access to exclusive educational opportunities and a remarkable global STEM network through Launchpad, a virtual collaboration platform.

Jemma Harbrow has been selected as one of two finalists for the purple team in the Block NZ Art Challenge and could win $500 worth of art supplies for the school as one of her prizes.  Voting is open to the public until Sunday 30 July – to support Jemma and vote click here to register.