Blues Evening – 27 October 2017

This year we have created two new awards – the Sport Excellence Award and the SHCS Award.  Sport Excellence was created to recognise those teams who have placed at a National event in a sport that is offered at St Hilda’s and this year we awarded it to the 4x100m Relay Team, the St Hilda’s First XI Cricket Team and the St Hilda’s Under 15 Octuple Crew.

4x100m Relay Team
Caitlyn George
Sarah Langsbury
Joccoaa Palmer (Old Girl)
Leonie Palmer  

St Hilda’s First XI Cricket Team
Emma Black
Eden Carson
Ella Coggan
Taylor Duffy
Olivia Gain
Olivia Hall
Georgia Heffernan
Kate Heffernan
Bella James (Old Girl)
Molly Johnson
Megan Meltzer
Laura Taylor

St Hilda’s Under 15 Octuple Crew
Emma Burnside
Emma Christie
Molly Gow
Briar Grounds
Emily Hurdle
Molly Marsh
Tamara Mason (cox)
Emma O’Meara
Lola Verkerk

The SHCS Award is available for Cultural, Service or Sport endeavour and recognises and honours those students who have reached exceptional achievement in their code within the last twelve months.  On Friday we awarded the SHCS Sport Award to those recipients who have been selected in a New Zealand team in a sport that is not provided at St Hilda’s, or placed in the top three in a National sanctioned competition in a sport that is not provided at St Hilda’s:

Isabella Aldrich – Surf Life Saving
Sophie Allison – Equestrian
Olivia Andrew – Surf Life Saving
Zara Anthony-Whigham – Ice Figure Skating
Kaylee Dickison – Marching
Lucienne Holtz – Ice Figure Skating
Georgia Rathbone – Surf Life Saving
Anaia Wiparata – Surf Life Saving

Blue Recipients

Beryn Abbott Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Netball
Touch
Emma Alcock Service Blue
Re Awarded Sport Blue
Aerobics
Aerobics
Hannah Alcock Re Awarded Cultural Blue Dance
Adithi Alexander Re Awarded Sport Blue Badminton
Sophie Armstrong Service Blue Netball
Emma Black Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Cricket
Football
Megan Borst Sport Blue Netball
Emma Burnside Sport Blue Rowing
Madison Byers Service Blue Kawa Dolphin Swim Club
Eden Carson Sport Blue Cricket
Lili Clouston-Cain Sport Blue Football
Emily Cochrane Sport Blue Water Polo
Sarah Cochrane Service Blue Water Polo
Lucy Cotter Re Awarded Sport Blue Water Polo
Cecilia Crooks Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Athletics
Swimming
Catherine Davidson Cultural Blue Visual Art
Lily Davies Re Awarded Sport Blue Rugby
Kaya Dewes Sport Blue Rugby
Charlotte Dippie Cultural Blue Visual Art
Taylor Duffy Re Awarded Sport Blue Hockey
Annabel Evans Re Awarded Sport Blue Golf
Temple Flaws Re Awarded Cultural Blue Dance
Olivia Gain Re Awarded Sport Blue Cricket
Dayna Gallagher Service Blue Kapa Haka
Clementine George Sport Blue Water Polo
Olivia George Sport Blue
Sport Blue
Rugby
Touch
Lucy Girvan Sport Blue Hockey
Molly Gow Sport Blue Rowing
Olivia Hall Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Cricket
Hockey
Alannah Hamilton Sport Blue Rowing
Abbey Hawker Service Blue Netball
Nicole Heaton Re Awarded Sport Blue Swimming
Kate Heffernan Service Blue
Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Netball
Cricket
Netball
Kate Higham Re Awarded Sport Blue Football
Lily Hornal Cultural Blue Performing Arts
Emily Hurdle Sport Blue Rowing
Katherine Inder Cultural Blue
Service Blue
Visual Art
Kapa Haka
Ebony James Service Blue Caversham Baptist Church
Georgie Jessop Sport Blue Athletics
Bridget Johnston Re Awarded Sport Blue Touch
Kate Johnston Re Awarded Cultural Blue Dance
Helen Knott Cultural Blue Performing Arts
Rebekah Langsbury Service Blue Kapa Haka
Sarah Langsbury Sport Blue Athletics
Tamara Mason Sport Blue Rowing
Mara McCurdy Sport Blue Netball
Hannah McStay Sport Blue Touch
Georgia Mitchell Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Futsal
Cross Country
Football
Emily Perry Re Awarded Sport Blue Badminton
Stacey Sanders Re Awarded Sport Blue Rugby
Amelia Scully Sport Blue Touch
Paris Sinclair Re Awarded Sport Blue Water Polo
Mikayla Thorn Re Awarded Sport Blue Athletics
Meg Timu Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Netball
Touch
Suzie White Re Awarded Sport Blue Cross Country
Jaclyn Williams Sport Blue Rugby
Isabel Woodhouse Cultural Blue
Re Awarded Sport Blue
Dance
Aerobics
Tessa Woodhouse Service Blue Chapel Committee
Hayley Wright Cultural Blue Dance
Holly Wright Re Awarded Sport Blue Rugby

 

Double Blue Recipients

 

Jessica Faulks Double Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Touch
Hockey
Touch
Madeline Guthrie Re Awarded Double Cultural Blue Choir
Laney Keenan Re Awarded Double Sport Blue Ice Hockey
Olivia O’Neill Double Sport Blue
Re Awarded Double Sport Blue
Touch
Basketball
Nicole Ruske Double Sport Blue
Re Awarded Sport Blue
Basketball
Basketball
Jessica Scott Sport Blue
Double Sport Blue
Swimming
Swimming